5 lat chóru Sitanianie

30 listopada 2013 r. chór Sitanianie obchodził jubileusz 5-lecia swojej działalności. Uroczyste spotkanie z tej okazji odbyło się w świetlicy wiejskiej w Sitańcu. Wzięli w nim udział jubilaci, byli członkowie chóru, mieszkańcy i zaproszeni goście.
Wszystkich zebranych powitał Wiesław Pośnik kierownik administracyjny chóru. Następnie odbył się koncert „Wspomnienia”, podczas którego „Sitanianie” wykonali różnorodne utwory ze swojego repertuaru, tj.: ludowe, patriotyczne, religijne, okolicznościowe. W duecie i jako soliści wystąpili Andrzej Kołodziejczuk i Irena Dużyńska. Jako solistka wystąpiła również Iwona Winiarczyk a wspólnie zaśpiewały także: Maria Pośnik, Ewa Soboń i Jolanta Biegalska-Ostasz. Funkcję konferansjerów pełniły: Barbara Kołodziejczuk i Małgorzata Nizioł. Uczestnicy spotkania obejrzeli także widowisko „Zaślubiny z lubelskiej izby”, w którym gościnnie, w roli młodej pary, wystąpili Agnieszka i Mirosław Sycowie. Koncert zilustrowany został prezentacją multimedialną ukazującą zdjęcia z najważniejszych wydarzeń z udziałem chóru. Nie zabrakło życzeń z okazji jubileuszu, podziękowań oraz tortu i wspólnego „sto lat”.
Wspominano dotychczasową działalność chóru Sitanianie, m.in. koncerty na Ukrainie: we Lwowie podczas festynu „Lwów starodawny” i w Katedrze Łacińskiej w 2010 roku oraz w Iwano-Frankowe z okazji obchodów 400-lecia miasta w 2011 roku. We wrześniu 2012 roku chór uczestniczył w wyjeździe do Bydgoszczy – tu wykonał koncert w katedrze pw. św. Marcina i Mikołaja, natomiast duet „IA” przez krótkie „i” czyli Irena i Andrzej” Ireny Dużyńskiej i Andrzeja Kołodziejczuka wystąpił w XV Ogólnopolskim Przeglądzie Artystycznym Ruchu Seniorów „ARS 2012”. Chór Sitanianie wielokrotnie przygotowywał oprawę Mszy świętych i występował z koncertami w kościołach, prezentował się podczas Zamojskich Dni Folkloru w Zwierzyńcu, Festiwalu Pieśni Maryjnej w Górecku Kościelnym, Jesiennych Przeglądach Twórczości Artystycznej Seniorów w Hrubieszowie i Dęblinie. Chór uświetnia swoimi koncertami wiele uroczystości i wydarzeń w gminie Zamość i regionie. Z okazji występów na Ukrainie wydany został folder w języku polskim i ukraińskim, który cieszył się dużym zainteresowaniem mieszkańców Lwowa.
Chór powstał na zebraniu założycielskim w dniu 1 października 2008 r. W jego skład wszedł zespół „Sitanianki”, działający przez ponad 30 lat oraz nowi członkowie, w tym także panowie. Kierownikiem artystycznym chóru jest Irena Dużyńska, funkcję kierownika administracyjnego pełni Wiesław Pośnik. Obecnie akompaniatorem jest Tadeusz Flor. Chór liczy 30 członków, którzy spotykają się na próbach w świetlicy wiejskiej w Sitańcu.

Aleksandra Siołek