Gminny Turniej Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”

W dniu 29 lutego 2012 r. upłynął termin przeprowadzenia eliminacji szkolnych w Gminie Zamość do XXXV Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”. Eliminacje gminne do etapu powiatowego odbyły się w dniu 7 marca 2012 r. o godz. 10.00 w Świetlicy Wiejskiej przy Strażnicy OSP w Mokrem.

Do etapu gminnego turnieju zakwalifikowało się 20 uczniów z 9 szkół z terenu Gminy Zamość: SP Mokre: Soboń Maria, kl. V, Kucharski Łukasz, kl. VI, opiekun: Renata Bekier; SP Wólka Wieprzecka: Wróbel Damian, kl. VI, Ziemian Sebastian, kl. VI, opiekun: Jolanta Sokołowska; SP Zawada: Ciurysek Kinga, kl. VI, Kasiedczak Katarzyna, kl. VI, opiekun – Anita Gorzkowska; SP Borowina Sitaniecka: Krucoń Dominika, kl. V, Kardasz Patryk, kl. VI, opiekun: Joanna Kalbarczyk; ZSPiP Kalinowice: Kołcon Mateusz, kl. VI, Lupa Szymon, kl. IV, opiekun: Marta Lupa; Niepubliczne Gimnazjum w Zawadzie: Sobieraj Paulina, kl. II a, Gulak Magdalena, kl. II a, opiekun: Małgorzata Staniak; ZS Wysokie: Marczuk Bartłomiej, kl. V, Goch Jakub, kl. IV, Kukiełka Justyna, kl. III gimnazjum, Wytrzyszczewska Diana, kl. II a gimnazjum, opiekun: Jerzy Okoń; ZS Płoskie: Stankiewicz Filip, kl. II gimnazjum, Brzuś Wiktor, kl. III gimnazjum, opiekun: Szpyra Alina; ZS Żdanów: Anna Bosiak, kl. III gimnazjum, Albert Bondyra, kl. I gimnazjum, opiekun: Marek Budzyński;

Nad przebiegiem eliminacji gminnych czuwała komisja w składzie: Konrad Dziuba – przewodniczący, Tomasz Bosiak – sekretarz, Mieczysław Skiba – członek, Piotr Koczułap – członek, Henryk Jakóbczak – członek.

Uczestnicy mieli do wypełnienia test jednokrotnego wyboru, który składał się z 35 pytań w grupie I (szkoły podstawowe) oraz z 40 pytań w grupie II (gimnazja). W przerwie obrad komisji uczestnicy turnieju mieli okazję do zapoznania się z wyposażeniem
i działaniem sprzętu strażackiego, a także bojowego samochodu strażackiego, stanowiącego wyposażenie OSP Mokre. Z techniką działania sprzętu ratowniczo-gaśniczego zapoznał uczniów dh Mirosław Soboń.

Wyniki końcowe przedstawiły się następująco: I grupa (szkoły podstawowe):
1. Mateusz Kołcon – ZSiP w Kalinowicach, 2. Sebastian Ziemian – SP Wólka Wieprzecka,
3. Damian Wróbel – SP Wólka Wieprzecka. II grupa II (gimnazja): 1. Anna Bosiak – ZS Żdanów, 2. Justyna Kukiełka – ZS Wysokie, 3. Albert Bondyra – ZS Żdanów, 3. Wiktor Brzuś – ZS Płoskie.

Do eliminacji na szczeblu Powiatowym zakwalifikowali się: 1. Mateusz Kołcon, uczeń ZSPiP w Kalinowicach – I grupa wiekowa, 2. Anna Bosiak, uczennica ZS w Żdanowie – II grupa wiekowa.

Uczestnicy otrzymali dyplomy za udział, nagrody książkowe, drobne upominki promocyjne, opiekunowie zaś podziękowania za przygotowanie uczniów oraz parasolki. Nagrody ufundowali: Ośrodek Promocji Turystyki i Sportu Gminy Zamość oraz Stowarzyszenie Lokalna Grupa  „Nasze Roztocze”.

Wszystkim serdecznie dziękujemy za wkład w organizację i przeprowadzenie turnieju: opiekunom za pracę z uczniami, uczestnikom za udział w Turnieju i wykazanie się znakomitą wiedzą. Mateuszowi i Annie życzymy dalszych sukcesów w następnych etapach Turnieju.

Poniżej podajemy niektóre pytania z którymi zmagali się uczestnicy XXXV Turnieju Wiedzy Pożarniczej pt.”Młodzież Zapobiega Pożarom”:

1. Ochotnicze Straże Pożarne podlegają rejestracji w:
a) Krajowym Rejestrze Sądowym,
b) Urzędzie Gminy,
c) Miejskiej Komendzie Straży Pożarnej,

2. Książkę obiektu powinny posiadać:
a) tylko obiekty tymczasowe,
b) wszystkie obiekty budowlane,
c) tylko obiekty zagrożone wybuchem, lub te w których występuje zagrożenie życia ludzi,

3. Na stronie tytułowej „Strażaka” umieszczony jest napis, od którego roku to czasopismo ukazuje się:
a) 1928,
b) 1882,
c) 1945,

4. Funkcję Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej pełni:
a) Płk Mieczysław Skiba,
b) Jacek Sobczyński,
c) Kazimierz Mielnicki,

5. Która z jednostek OSP na terenie Gminy Zamość wchodzi w skład Krajowego Systemu Ratownictwa Gaśniczego?
a) Białowola,
b) Sitaniec,
c) Lipsko

6. Patron Strażaków trzyma w ręku:
a) toporek,
b) wiadro,
c) bosak

7. Transport poszkodowanego z urazem jamy brzusznej odbywa się w pozycji:
a) tzw. bezpiecznej,
b) leżącej na wznak,
c) półsiedzącej

8. Obowiązująca ustawa o ochronie przeciwpożarowej została uchwalona:
a) 3 lipca 1980r.
b) 3 listopada 1992r.
c) 24 sierpnia 1991r.

9. NOMEX to:
a) środek gaśniczy,
b) ubranie strażackie,
c) środek ogniochronny

10.  Kto powołuje Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej?
a) Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej,
b) Prezes Rady Ministrów,
c) Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Tekst: Bożena Kozioł
Zdjęcia: Paweł Mróz