Mistrz jest tylko jeden!

835

Zawodnik Aeroklubu Ziemi Zamojskiej – 22-letni Jacek Flis, mieszkaniec Gminy Zamość, student Politechniki Rzeszowskiej (kierunek-Lotnictwo i kosmonautyka) okazał się bezkonkurencyjny. Został nowym Mistrzem Polski Juniorów w szybowcowej klasie standard.
Te dobre informacje napłynęły z Leszna, gdzie w dniach 2-12 sierpnia 2012 r. odbyła się czterdziesta edycja Mistrzostw Polski Juniorów. Wzięło w nich udział 86 zawodników. W klasie standard – 26. Szybownicy rywalizowali na trasach liczących od 100 do 500 kilometrów.  Zwycięzcą poszczególnych konkurencji był ten, kto pokonał je najszybciej.
Pan Jacek Flis lata na nowym (zaledwie 5h nalotu) szybowcu Discus 2a, który na czas zawodów dostał od Szybowcowej Kadry Narodowej. Tego typu szybowiec pozwala walczyć na Mistrzostwach Świata.
Jak nadmienia Pan Jacek, dla niego główną nagrodą okazał się fakt, iż został zakwalifikowany właśnie do Mistrzostw Świata Juniorów, które odbędą się w 2013 roku, także w Lesznie. A o to walczy już od trzech lat! Jak widać było warto, marzenia się spełniają. Co prawda nie może sobie pozwolić, tak jak jego koledzy chociażby z Czech, na treningi zimową porą. Nasi sąsiedzi trenują bowiem w Australii. Polska aura niestety nie sprzyja sportom tego rodzaju, a na ćwiczenia poza Europą brak funduszy.
Sport ten uprawia od 17 roku życia. Więc zaledwie 5 lat, a ma na swoim koncie nie tylko wspomniany sukces Mistrza Polski, a także drugie miejsce w Eurobeskidy Cup 2012. Tutaj został pokonany tylko przez ośmiokrotnego mistrza świata – Sebastiana Kawę.

Tekst: Joanna Giruć, AZZ Mokre