Śpiewacy z Gminy Zamość

Na tegorocznym, 47. Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym, który odbędzie się w dniach 27‒30 czerwca 2013 roku, wystąpi Halina Bosiak z zespołu Wesołe Gosposie. Pani Halina przeszła pomyślnie eliminacje powiatowe i wojewódzkie w kategorii solistów śpiewaków.
Eliminacje powiatowe odbyły się 27 kwietnia 2013 r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Suścu. Gminę Zamość reprezentowały zespoły: Białowolanki z Białowoli, Roztoczanki z Wólki Wieprzeckiej oraz solistki z zespołu Wesołe Gosposie: Halina Bosiak, Aniela Prus oraz w kategorii „Duży-Mały” – Halina Bosiak wraz z dziewczętami: Justyną Kęską, Jowitą Sokołowską i Julią Kusiak.
Podczas przesłuchań eliminacyjnych każdy z uczestników zaprezentował 3 utwory. Zespół Roztoczanki wykonał: „Płynie woda od jeziora”, „Miała matuleńka syna jedynego”, „Przyjechałeś do mnie z dalekiego świata”; zespół Białowolanki: „Koniki zarżały, wołki zaryczały”, „Nasiałem se zagon prosa”, „Jedzie mój Janek”; Halina Bosiak: „Mówią o tobie, chłopaku”, „Ach mój kumie, mój kumeczku”, „Oj, ty starościno”; Aniela Prus: „Jedzie Janek, jedzie”, „Na stołeczku siedziała”, „Oj, dokoła panie młody, dokoła”; Halina Bosiak oraz Justyna Kęska, Jowita Sokołowska, Julia Kusiak: „Kołysanka”, „Najmilejsza jest mi moja mama”, ballada „Przyszła córka na grób matki”.
Decyzją jury do dalszego etapu zakwalifikowały się panie: Halina Bosiak i Aniela Prus.
Eliminacje wojewódzkie dla wykonawców z województwa lubelskiego odbyły się 2 czerwca 2013 r. w Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie. Wzięło w nich udział 13 zespołów śpiewaczych, 1 kapela, 3 instrumentalistów, 9 śpiewaków, 6 grup „Duży – Mały” i 3 prezentacje w kategorii rekonstrukcji. Decyzją jury w składzie: prof. dr hab. Jan Adamowski, Marian Chyżyński, Janina Biegalska, Andrzej Sar, do Festiwalu zakwalifikowała się Halina Bosiak, kierownik zespołu Wesołe Gosposie z Sitańca Kolonii i przewodnicząca miejscowego Koła Gospodyń Wiejskich.

Aleksandra Siołek