Pamiętali o poległych żołnierzach

1917

Była Msza święta, poświęcenie krzyża i złożenie wieńców w kwaterze wojennej. W Lipsku upamiętniono żołnierzy poległych podczas I wojny światowej na Ziemi Zamojskiej. Uroczystości odbyły się w środę 17 lipca br. w kościele pw. Jana Chrzciciela i na cmentarzu parafialnym.
W kwaterze wojennej w Lipsku w szesnastu mogiłach spoczywają szczątki 50 żołnierzy armii austriacko – węgierskiej i rosyjskiej, którzy zginęli w 1914 roku w czasie walk na obecnym terenie Gminy Zamość. Fakt ten upamiętnia bielony nagrobek z napisem: „Groby poległych żołnierzy w 19‒14 Rosyjskich 27 Austriackich 23”. W środowych uroczystościach wzięło udział kilkadziesiąt osób, m.in. przedstawiciele Ambasady Federacji Rosyjskiej, parlamentarzyści, samorządowcy, księża i mieszkańcy gminy. W samo południe w kościele parafialnym pw. Jana Chrzciciela w Lipsku odprawiona została msza święta w intencji poległych żołnierzy w I wojnie światowej, której przewodniczył bp Jan Sobił. Jej krwawy i dramatyczny przebieg przypomniał w kazaniu ks. prof. dr hab. Artur Katolo. Na zakończenie liturgii, okolicznościowe przemówienia wygłosili: Konstantin Kabakov z ambasady Federacji Rosyjskiej, Jerzy Chróścikowski senator RP i Marek Walewander przewodniczący Zarządu Oddziału Zamojskiego NSZZ Solidarność. Wręczono również odznaczenia państwowe – „Pro Patria”. Z rąk płk Zbigniewa Krzywosza, przedstawiciela ministra – Kierownika Urzędu d/s Kombatantów i Osób Represjonowanych Jana Ciechanowskiego, medale otrzymali: bp Jan Sobiło, ks. Andrzej Traczykiewicz, Ewa Palichleb i ks. płk Krzysztof Pietrzniak. Po mszy świętej uczestnicy przemaszerowali na cmentarz parafialny, gdzie Jan Sobiło, biskup pomocniczy Diecezji Charkowsko-Zaporoskiej na Ukrainie, poświęcił krzyż na żołnierskiej mogile i pomodlił się w intencji poległych na frontach I wojny światowej. Następnie delegacja z Ambasady Federacji Rosyjskiej, parlamentarzyści, samorządowcy, sołtysi i strażacy złożyli w tym miejscu kwiaty. Później głos zabrał Ryszard Gliwiński – Wójt Gminy Zamość, który podkreślił potrzebę pamięci o żołnierzach innych narodowości, których szczątki spoczywają na ziemi zamojskiej. Jego zdaniem, jest to dla młodego pokolenia, dobra lekcja historii i wzajemnego szacunku, które budując swoją przyszłość powinno pamiętać o dialogu, a nie o przemocy. Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w organizację uroczystości.

Paweł Kułaj