Harcerze w Lipsku Polesiu

W dniu 7 czerwca, pod patronatem Wójta Gminy Zamość, Szkoła Podstawowa w Lipsku (Drużyna Harcerska „Niebieskie Orły”) zorganizowała VIII Gminny Konkurs Harcerski pod hasłem: „Wielcy Polacy: Jan Paweł II – papież tysiąclecia”. Tym razem gościliśmy na urokliwych terenach Szkoły Podstawowej w Lipsku Polesiu. Wśród uczestników znalazły się drużyny oraz sympatycy idei harcerskich ze Żdanowa, Pniówka, Wólki Wieprzeckiej, Lipska i Lipska Polesia. Łącznie utworzono osiem drużyn. Celem konkursu było propagowanie osoby i nauki Ojca Świętego Jana Pawła II, zapoznanie z historią życia Wielkiego Polaka, jak również zachęcenie do kształtowania swojej osobowości według nauk i wskazań Jana Pawła II. Wzięto też pod uwagę ideały harcerstwa. Zmagania uczestników składały się z dwóch etapów. Pierwszy sprawdzał wiadomości teoretyczne związane z hasłem konkursu. Pytano w nim m.in. o wyjaśnienie słowa poliglota, kolor papieskiej sutanny oraz daty urodzin i śmierci Jana Pawła II. Najwięcej problemów sprawiały harcerzom liczby. Mieli problem z policzeniem encyklik papieskich oraz ustaleniem liczby odbytych przez Papieża pielgrzymek.

Po zakończeniu części teoretycznej nadszedł czas na część praktyczną. Drużyny wyruszyły na tzw. bieg patrolowy, gdzie na wyznaczonych punktach zmagały się z zadaniami związanymi ze sprawnością i zręcznością ruchową a także umiejętnościami wokalnymi. Należało miedzy innymi złapać rzucony kamień, odczytać zaszyfrowane pytania, a następnie na nie odpowiedzieć, wykazać się zręcznością w układaniu puzzli oraz czytaniu rebusów. Trudnym zagadnieniem okazały się znaki patrolowe. Na zakończenie rozpalono ognisko i upieczono tradycyjną kiełbaskę.

Po miłym wypoczynku na łonie natury nadszedł czas na podsumowanie poszczególnych konkurencji. Najlepszą drużyną okazała się Młodsza Drużyna z Lipska oraz Drużyna Szum ze Żdanowa. Pozostałe drużyny również wykazały się dużą wiedzą i niezwykłymi umiejętnościami. Wszystkie grupy otrzymały dyplomy uczestnictwa i nagrody. Konkurs był wspaniałą zabawą. Chętnych zapraszamy za rok!

Grażyna Kozak