Gmina Zamość na Zamojskich Dniach Folkloru

W minioną niedzielę (27.07.2014 r.) w Zwierzyńcu  odbyły się  XV Zamojskie Dni Folkloru w Zwierzyńcu. Na dziedzińcu Zespołu Szkół Drzewnych i Ochrony  Środowiska zaprezentowało się 44 wykonawców:  zespoły śpiewacze, kapele ludowe, muzycy, chóry a także twórcy ludowi.
Gminę Zamość reprezentowały: zespół śpiewaczo-obrzędowy Wesołe Gosposie  w wiązankach przyśpiewek ludowych, zespoły śpiewacze: Białowolanki, które wykonały „Albo mi grajcie” i „Szła dziewczyna”,  Roztoczanki z piosenkami „Hej tam pod lasem” i „Leszczyna”, Echo Lipska z Lipska śpiewające „Płynie potok doliną” i „Małgorzatka godna uwielbienia”, zespół Czerwone Korale z piosenkami „Kwiatki matki” i „Spod lasu” oraz chór Sitanianie, który zaprezentował się w utworach „Ej przeleciał ptaszek” i „Jakem jechał od Zamościa”.
Podczas towarzyszącemu koncertowi kiermaszu pani Agnieszka Sołtys z Płoskiego prezentowała obrazki wyszywane haftem krzyżykowym oraz ręcznie robione ubranka dla lalek.
Organizatorami XV Zamojskich Dni Folkloru byli: Starostwo Powiatowe w Zamościu, Urząd Miejski w Zwierzyńcu, Zespół Szkół Drzewnych i Ochrony Środowiska im. J. Zamoyskiego w Zwierzyńcu, Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna w Zwierzyńcu.

Tekst i zdjęcia: Magda Misztal