Spotkania Miłośników Koni

1312

I Eliminacje Jeździeckiego Pucharu Lubelszczyzny 2015 oraz Zawody Regionalne i Towarzyskie w Skokach.

W pierwszy majowy weekend (2-3 w Stadninie Koni Tarka w Wólce Wieprzeckiej miały miejsce Spotkania Miłośników Koni, których głównym punktem były I Eliminacje Jeździeckiego Pucharu Lubelszczyzny 2015 oraz Zawody Regionalne i Towarzyskie w Skokach. Kapryśna pogoda zniechęciła wielu jeźdźców do startów w tych dniach. Wystartowali najwytrwalsi.  Na parkurze zaprezentowało się 19 jeźdźców i 22 konie z województw: lubelskiego i podkarpackiego.

W sobotę, w pierwszym konkursie LL-70 (dokładności bez rozgrywki) o wydłużonej normie czasu, zawodnicy pokonywali  dziewięć przeszkód, ustawionych na wysokości 70 cm. Dystans przejazdu  440 m, należało pokonać w tempie 350 m/min. Zwyciężczynią tego konkursu została reprezentantka gospodarzy Anna Szpatuśko z Wojewódzkiego Klubu Jeździeckiego  Lublin Sekcji Jeździeckiej Tarka, jadąca na koniu Mercedes. Drugie miejsce, ze stratą jednego punktu zajęła, Weronika Koszołko z WKJ Lublin SJ Stajnia Rozalia w Wólce Wieprzeckiej, na koniu Hetlot. Trzecie miejsce wywalczyła Julia Bednarczyk z WKJ Lublin SJ Bonanza ze Świdnika, na koniu Malwa Texas.

Identyczną  liczbę przeszkód pokonywali zawodnicy startujący w drugim konkursie LL-80 (zwykły). Aż siedmiu jeźdźców bezbłędnie pokonało przeszkody o wysokości 80 cm. O wyniku rywalizacji zadecydował czas przejazdu, przy normie czasu ustalonej dla tego konkursu na 76 sekund.  Na pierwszym miejscu uplasował się Mateusz Małecki z WKJ Lublin SJ Tarka, na koniu Laskado z najlepszym czasem przejazdu 56,56 s. Tylko o 10 setnych sekundy wolniej przeszkody pokonała Adela Ornek z WKJ Lublin SJ Wieża, na koniu Oksza Gozdawa. Dokładnie jedna sekunda dzieliła zdobywcę trzeciego miejsca od zwycięzcy. Został nim Artur Brzozowski z WKJ Lublin, na koniu Historia.

Następny konkurs LL-90 (zwykły) przyniósł kolejne zwycięstwo Mateuszowi Małeckiemu i Laskado. Tu również o kolejności zadecydował czas. Bez zrzutki, przeszkody ustawione na 90 centymetrze wysokości,  pokonało sześciu zawodników. Czas zwycięzcy wyniósł 56,17 s. Drugą lokatę z czasem 57,32 s uzyskał Jakub Zumski z WKJ Lublin SJ Tarka na koniu Cent, trzecią Adela Ornek z WKJ Lublin SJ Wieża na koniu Oksza Gozdawa.

W kolejnym konkursie L (dwufazowy) na zawodników  czekały przeszkody o wysokości jednego metra. Podczas pierwszego przejazdu mieli oni do pokonania osiem przeszkód rozstawionych na dystansie 400 metrów. Bezbłędne pokonanie tego etapu w normie czasu 69 s uprawniało do natychmiastowej kontynuacji rywalizacji w fazie drugiej, polegającej na pokonaniu czterech przeszkód na dystansie 280 m, przy normie czasu 48 s. Siedmioro zawodniczek i zawodników dokonało tego wyczynu. Najsprawniejsi okazali się w tej konkurencji jeźdźcy z WKJ Lublin SJ Tarka w następującej kolejności: Aleksandra Szpatuśko na koniu Mesaria, Jakub Zumski na koniu Cent i powtórnie Aleksandra Szpatuśko – tym razem na koniu Santa Diruet.

Bez konkurencji pozostała Aleksandra Szpatuśko, która jako jedyna zdecydowała się na zmierzenie z się wysokością przeszkód wynoszącą 110 centymetrów (P). Amazonka na koniu Mesaria pokonała bezbłędnie 10 przeszkód w czasie 58,65 s, przy obowiązującej normie czasu wynoszącej 91 s.

Niedzielną rywalizację otworzył konkurs LL-90 (zwykły). Dziesięciu zawodników pokonało 9 przeszkód przed upływem regulaminowej normy czasu wynoszącej 79 s., z czego czterech miało tylko jedną zrzutkę, a sześciu ukończyło przejazd bezbłędnie. O wyniku zadecydował czas w jakim ukończono przejazd. Pierwsze miejsce zajął Mateusz Małecki na koniu Laskado z czasem 47,08 s., drugie Justyna Koczułap z WKJ Lublin SJ Tarka na koniu Wikmar z czasem 49,45 s., trzecie Klaudia Pelczar z Klubu Jeździeckiego Equistro Wierzawice na koniu Pegaz.

W kolejnym konkursie L, przeszkody o wysokości  jednego metra bezbłędnie pokonało sześciu zawodników. Pierwsze miejsce zajęła Justyna Koczułap na Wikmarze z czasem 48,58 s, drugie Zuzanna Jabcoń z KJ Equistro Wierzawice na Florencji z czasem 50,91 s, trzecie Klaudia Pelczar na Pegazie z czasem 51,72 s. Norma czasu pokonania 10 przeszkód wynosiła 79 s.

Zwycięzcą ósmego konkursu o wrastającym stopniu trudności z Jockerem został Dawid Dubil z WKJ Lublin SJ Gershwin na Nawoii, który zgromadził 44 punkty. Drugie miejsce z dorobkiem 12 punktów zajęła Aleksandra Szpatuśko na Mesarii, trzecie ta sama zawodniczka na Santa Diruet z 6 punktami. Zawodnicy mieli tu do pokonania 8 przeszkód o wysokości 110 cm.

Kolejna rywalizacja w konkursie dwufazowym N, z przeszkodami o wysokości 120 cm, była pojedynkiem tylko dwóch jeźdźców. Tym razem Dawid Dubil na Nawoii po jednej zrzutce zajął drugie miejsce za Aleksandrą Szpatuśko, która na Mesarii bezbłędnie oddała wszystkie skoki. W tej konkurencji zawodnicy mieli za zadanie oddanie ośmiu skoków w pierwszej fazie i 5 skoków w drugiej fazie konkursu.

Niedzielnym zmaganiom towarzyszył festyn rodzinny. Zamojska Grupa  Rekonstrukcji Historycznej Jana Sobiepana Zamoyskiego rozbiła obozowisko wojskowe ze strzelnicą łuczniczą, prowadziła pokazy pojedynków i musztry oraz zabawy rycerskie dla uczestników. Najmłodsi do woli mogli korzystać z dmuchanych zamków, wykonać pamiątkowy obrazek z wizerunkiem konia podczas warsztatów, zrobić fantazyjny makijaż, wykonać lub pomóc w wykonaniu balonowej postaci.

Organizatorami wydarzenia byli: Gmina Zamość i Stadnina Koni „Tarka” w Wólce Wieprzeckiej.