Turystyczne wakacje z Gminą Zamość Gmina Zamość i Zamojszczyzna

W programie edukacyjnym pod takim hasłem uczestniczyły dzieci i młodzież z terenu naszej Gminy, głównie członkowie Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych. Do udziału w programie zgłosiło się 98 osób. Organizatorem i realizującym program był Ośrodek Promocji, Turystyki i Sportu Gminy Zamość oraz Zarząd Oddziału Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Zamościu. Bazą realizacji trzydniowego programu była Stanica Harcerska Chorągwi Lubelskiej ZHP Hufca Zamość w Majdanie Sopockim.
Nad sprawnym i bezpiecznym przebiegiem zgrupowania, czuwała grupa opiekunów, szkoleniowców i ratowników wodnych. Kierownikiem obozu był Krzysztof Czerwieniec pracownik OPTiS Gminy Zamość, Komendantem zgrupowania był Henryk Jakóbczak Komendant Gminny ZOSP RP w Zamościu, logistyką zajęli się: Tomasz Bosiak Wiceprezes oraz Bożena Kozioł Sekretarz ZOG ZOSP RP w Zamościu. Uczestnicy programu mieli możliwość zapoznania się z zasadami bezpieczeństwa przebywania nad wodą a także brali udział w specjalistycznych szkoleniach. Zajęcia z posługiwania się mapą i kompasem prowadził instruktor biegów na orientację Piotr Chabros, druh Bartłomiej Jakóbczak prowadził zajęcia z ratownictwa medycznego, druh Marek Kołodziej z zakresu działalności Straży Pożarnych oraz obsługi sprzętu przeciwpożarowego.
Zajęcia z biegu na orientację i z obsługi sprzętu p.poż kończyły się sprawdzianami, w których najlepsze wyniki uzyskali: bieg na orientację I: Radosław Kuszczak z Lipska, Albert Zuszman z Lipska, Rafał Milczuk z Lipska, Mateusz Muszyński z Lipska, Adrian Muszyński z Lipska, Kamil Kołodziej z Płoskiego, Anna Bosiak z Białowoli; bieg na orientację II: Mateusz Muszyński z Lipska, Radosław Kuszczak z Lipska, Albert Zuszman z Lipska, Anna Bosiak z Białowoli; indywidualne ćwiczenie bojowe chłopcy: I miejsce Kamil Kołodziej z Płoskiego, II miejsce Szymon Zwolan z Pniówka i Mateusz Górski ze Skokówki, III miejsce Rafał Milczuk z Lipska; dziewczęta: miejsce I Martyna Bochenko z Wólki Wieprzeckiej, II Karolina Klus z Płoskiego a III Diana Klus i Kinga Kołodziej obie z Płoskiego. W klasyfikacji drużynowej ćwiczenia bojowego wśród chłopców zwyciężyło Płoskie przed Żdanówkiem i Lipskiem, wśród sekcji dziewcząt miejsce I zajęło Płoskie a II Wólka Wieprzecka.
W czasie kąpieli i przebywania nad wodą młodzież była pod doskonałą opieką ratowniczek wodnych – Magdy Monachowskiej i Karoliny Radlińskiej. Poza szkoleniami uczestniczyliśmy także w wycieczkach na Czartowe Pole, do muzeum strażackiego w Oseredku a także zwiedzaliśmy piękne okolice Józefowa i Suśca.
W drugim dniu naszego pobytu przy ognisku mogliśmy podzielić się swoimi wrażeniami oraz wysłuchać wspomnień i doświadczeń gości, którzy do nas przybyli. A odwiedzili nas: Mieczysław Skiba płk pożarnictwa, Kazimierz Mielnicki Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Zamościu, Jacek Sobczyński Komendant Miejski PSP w Zamościu, Ryszard Gliwiński Prezes Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Zamościu, Konrad Dziuba Zastępca Wójta Gminy Zamość, Jerzy Bondyra Przewodniczący Rady Gminy Zamość, Magda Misztal kierownik OPTiS oraz Wiesław Pośnik, Henryk Kucharski i Piotr Koczułap Wiceprezesi Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Zamościu.
Wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania tego zgrupowania serdecznie dziękujemy.

Bożena Kozioł
Krzysztof Czerwieniec