V Zawody Modeli Rakiet Czasowych klasy S6A zakończone!

1038

Piąta edycja tego rodzaju zawodów, a tym samym eliminacje do udziału w Mistrzostwach Polski Modeli Kosmicznych w Gliwicach, w roku 2013, odbyły się 6 października br. na terenie Aeroklubu Ziemi Zamojskiej w miejscowości Mokre, k/Zamościa.

W tegorocznych zawodach wystąpiły następujące drużyny: Klub Modelarski (KM) „Orlik”, działający przy Zespole Szkół Miejskich nr 1 w Hrubieszowie, Klub Modelarski (KM) „Falkon” z Gminnego Ośrodka Kultury w Sawinie, Pracownia Modelarstwa Lotniczego (PML) Spółdzielni Mieszkaniowej im. Jana Zamojskiego w Zamościu oraz Pracownia Modelarstwa Lotniczego (PML) Spółdzielni Mieszkaniowej im. Waleriana Łukasińskiego
w Zamościu. Wszystkie te drużyny walczyły o puchar Prezesa Spółdzielni Mieszkaniowej im. Waleriana Łukasińskiego w Zamościu.  W sumie udział w zawodach wzięło 28 uczestników.

Wszystkie zespoły posiadały jednakowe modele rakiet, zawierające standardowe silniki. Poszczególne konkurencje wygrywał ten zawodnik, którego rakieta utrzymała się najdłużej w powietrzu, licząc czas od startu do lądowania.

Klasyfikacja uczestników była zarówno indywidualna, jak i drużynowa. W indywidualnej wysokie miejsca zajęli:

Michał Puhacz (PML, Spółdzielnia Mieszkaniowa, im. W. Łukasińskiego) – I miejsce,
1 min. 56 sek. (czas utrzymania rakiety w powietrzu, od startu do lądowania),

Grzegorz Serafin (PML, Spółdzielnia Mieszkaniowa, im. W. Łukasińskiego) – II miejsce,
1 min. 34 sek.,

Miłosz Mynarczuk (PML, Spółdzielnia Mieszkaniowa, im. W. Łukasińskiego) – III miejsce, 1 min 9 sek.,

Damian Siedlecki (KM „Falkon”) – IV miejsce – 59 sek.,

Kamil Tracz (PML, Spółdzielnia Mieszkaniowa, im. W. Łukasińskiego) – V miejsce, 51 sek.,

Piotr Wielosz (KM „Orlik”) – VI miejsce – 50 sek.

Laureaci pierwszych trzech miejsc otrzymali puchary, dyplomy i nagrody rzeczowe. Pozostałe miejsca nie zostały objęte pucharami, ale oczywiście były nagrodzone.

W wyniku zaciętej rywalizacji drużynowej, odnotowano następujące wyniki:

PML, Spółdzielnia Mieszkaniowa im. W. Łukasińskiego – I miejsce

KM „Orlik” – II miejsce

KM „Falkon” – III miejsce

PML, Spółdzielnia Mieszkaniowa im. Jana Zamojskiego – IV miejsce

Tak więc zwycięską drużyną okazała się Pracownia Modelarstwa Lotniczego Spółdzielni im. W. Łukasińskiego w Zamościu i to ona otrzymała nagrodę główną – puchar Prezesa tejże spółdzielni oraz dyplom. Pozostałe dwie drużyny także nagrodzono pucharami i dyplomami.

Drużyna Spółdzielni Jana Zamojskiego otrzymała dyplom.

Puchary ufundował Prezes Spółdzielni Waleriana Łukasińskiego w Zamościu, natomiast nagrody rzeczowe Aeroklub Ziemi Zamojskiej.

Kierownikiem zawodów był Andrzej Niezgoda, instruktor sekcji modelarskiej Aeroklubu Ziemi Zamojskiej, a sędzią i chronometrażystą  – Krzysztof Korzeniowski.

Najlepsi zawodnicy, jako członkowie Aeroklubu Ziemi Zamojskiej, w przyszłym roku pojadą na Mistrzostwa Polski Modeli Latających Juniorów Młodszych do Gliwic.

Miłą niespodzianką wszystkich uczestników zaskoczył Jacek Tryniecki – Dyrektor Aeroklubu Ziemi Zamojskiej. Mianowicie, po zawodach na placu gry pojawiły się segwey-e.

Młodzież z wielką przyjemnością korzystała z jazdy tymi elektrycznymi dwuśladowcami.

Organizatorami zawodów była Spółdzielnia Mieszkaniowa im. Waleriana Łukasińskiego
i Aeroklub Ziemi Zamojskiej.

Klasa S6A – to nazwa międzynarodowa modeli rakiet czasowych z taśmą. Rakieta po starcie opada (ląduje) na ziemię bezpiecznie, hamuje przy pomocy taśmy z tworzywa sztucznego. Owa taśma hamująca wyrzucana jest z kadłuba rakiety, po osiągnięciu maksymalnej wysokości lotu, tzn.: 300 – 500 metrów. Silnik rakietowy typu A, o impulsie całkowitym 2,5 Ns (Newton x sekunda) – wykonany jest fabrycznie do typu rakiety S6A,  jest jednorazowy, po wypaleniu jest po prostu wyrzucany (niszczony). Składa się z mieszanki paliwa stałego i utleniacza. W zawodach modelarskich z użyciem rakiet klasy S6A może brać udział młodzież do lat 16.

Joanna Giruć
AZZ Mokre