Wakacje z Gminą Zamość 2011

1880

Na okres wakacji Gmina Zamość przygotowała dla dzieci i młodzieży szereg propozycji na aktywne i ciekawe spędzenie wolnego czasu.

Ponad 1500 dzieci i młodzieży z 21 miejscowości Gminy Zamość uczestniczyło w półtoragodzinnych zajęciach tanecznych i szachowych organizowanych przez Gminę Zamość w miesiącu lipcu pod nazwą „Tańcz razem z nami II” i „Bitwy szachowe”. Zajęcia były zorganizowane z myślą o tych, którzy wakacje spędzali w domu.

Współorganizatorami zajęć były Rady Sołeckie, Sołtysi i Koła Gospodyń Wiejskich. Zajęcia odbywały się w Białobrzegach, Bortatyczach, Sitańcu, Borowinie Stanieckiej, Szopinku, Jatutowie, Pniówku, Skokówce, Kalinowicach, Białowoli, Lipsku, Wierzchowinach, Skaraszowie, Wólce Wieprzeckiej, Lipsku Polesiu, Zawadzie, Płoskiem, Siedliskach, Żdanówku, Żdanowie i Wychodach.

Ponad 600 osób – dzieci, młodzieży i dorosłych z Płoskiego, Bortatycz Kolonii, Wysokiego, Wólki Wieprzeckiej, Skaraszowa, Wólki Panieńskiej, Jatutowa, Kalinowic, Bortatycz, Żdanówka, Zarzecza, Wychodów, Zawady, Mokrego, Lipska i Lipska Polesia wzięło udział w jednodniowych wyjazdach edukacyjnych, których celem było bliższe poznanie przystani kulturowych Gminy Zamość i Roztocza oraz umożliwienie wypoczynku dla spędzających wakacje w swoich miejscowościach.

Podczas pierwszego wyjazdu uczestnicy mogli zapoznać się z historią Krasnobrodu i okolic odwiedzając Sanktuarium Matki Boskiej Krasnobrodzkiej, Muzeum Wsi Krasnobrodzkiej oraz Kaplicę św. Rocha. W Józefowie celem była wizyta w kamieniołomie i zapoznanie z historią życia jego mieszkańców. Rajd kończył się przy świetlicy wiejskiej w Skaraszowie, gdzie panie z miejscowego Koła Gospodyń Wiejskich przygotowały poczęstunek, a pracownicy Ośrodka Promocji, Turystyki i Sportu Gminy Zamość liczne konkursy. Spotkanie zakończyły wspólne zabawy harcerskie prowadzone przez panią Danutę Łyś z Mokrego.

Celem drugiego wyjazdu było lepsze poznanie dziejów Zwierzyńca i Roztoczańskiego Parku Narodowego. W planie wyjazdu było przejście ścieżką dydaktyczną na Bukową lub Piaseczną Górę oraz bliższe poznanie walorów roztoczańskiej przyrody. Tym razem rajd kończył się przy świetlicy wiejskiej w Wierzchowinach, gdzie po poczęstunku przygotowanym przez KGW Wierzchowiny odbył się konkurs na roztoczański bukiet i konkurs krajoznawczy.

Wierzchowiny były również metą dla trzeciego wyjazdu, którego celem było zapoznanie z przeszłością kulturową Szczebrzeszyna i Klemensowa oraz zwiedzanie Regionalnej Izby Pamięci w Wysokiem. Na mecie oprócz tradycyjnych konkursów na bukiet i krajoznawczego można było uczestniczyć w lepieniu „leśnego ludzika”. Tą samą trasą odbył się czwarty wyjazd zakończony metą i zwiedzaniem Izby w Wysokiem. Podczas każdego wyjazdu przewodnicy z Ośrodka Promocji, Turystyki i Sportu Gminy Zamość zapoznawali uczestników z dziejami miejscowości Gminy będącymi na trasie ich przejazdu.

Wójt Gminy Zamość serdecznie dziękuje Radom Sołeckim, Sołtysom, Przewodniczącym Kół Gospodyń Wiejskich, opiekunom oraz innym osobom zaangażowanym we współorganizację wakacyjnych wyjazdów dla mieszkańców swoich miejscowości. Wyjazdy w całości były finansowane z budżetu Gminy Zamość.

Krzysztof Czerwieniec